Topinambur – Jeruzalémské artyčoky

00:00 | 11.5.2007

Jaroslav Žíně

Topinambur patří mezi velmi starou zeleninu. Sice se uvádí, že pochází ze Severní Ameriky, ale je především známo, že býval součástí židovského jídelníčku.

Nejspíš proto je na střední a východní Moravě tato rostlina také známá pod jménem „židovské sladké brambory“.

Někde jsem četl, že právě proto v hladových dobách, například během druhé světové války, sloužily jako náhražka brambor. Do Evropy se topinambury dostaly přes románské země v 17. století.

Nejoblíbenější jsou v Izraeli a právě proto se jim také často říká jeruzalémské artyčoky. Největším pěstitelem v Evropě je Francie, kde se často dostávají do kuchyně, hlavně diabetiků.

Žluté květy topinamburu

Pokud jste topinambur náhodou ještě nikdy neviděli, jedná se o rostlinu dosahující výšky až tří metrů. Na konci mohutného a chlupatého stonku jsou charakteristické žluté terčovité květy, které jsou typické pro slunečnice, ovšem s nepoměrně menším „talířem“. V zemi vytvářejí hlízy podobné bramborám, které se pak v restauracích podávají jako drahá příloha.

 

Topinambur

Topinambur dorůstá do výšky až 2,5 metru a může tvořit docela pěkný větrolam i letní živý plot.
Autor: Wikimedia Commons

Hlízy jsou mrazuvzdorné, proto je možné nechat je v zemi přes zimu až do února či března, kdy je nedostatek vitamínů, a pak je konzumovat. Ale pozor, topinambury se velmi rychle rozrůstají po celé zahradě, proto je třeba sázet opatrně.

Lahůdka pro diabetiky

Největší význam topinamburových hlíz spočívá v tom, že obsahují až šestnáct procent cukru, a díky tomu jsou velmi vhodné pro diabetiky jako náhrada brambor. Důvodem je vysoký obsah sacharidu inulinu, který rostlině slouží jako zásobní škrob. Tato látka se v lidském těle rozkládá na fruktózu, která má  nízký glykemický index.

Na svém účtu mají celou škálu organických kyselin, především kyselinu citronovou, mléčnou, jantarovou a jablečnou. Mimo to ještě vitamíny A, B1, B2, C a D a z minerálních prvků nejvíce draslík a v menší míře fosfor, hořčík, vápník, síru a železo. Dále v nich můžeme najít vedle vody i kvalitní olej a  vlákninu.

Nasládlá chuť s oříškovou příchutí

Topinambury jsou tedy především dietní potravinou, mimořádně vhodnou pro děti. Jedná se o jídlo, kterým by neměli pohrdnout rekonvalescenti a také starší lidé bojující s nadváhou. Jejich pravidelná konzumace má také výrazný protirevmatický účinek a  aby toho ještě nebylo málo, snižuje i hladinu cholesterolu.

Mimo jiné účinně mírní žlučové koliky, zmírňuje křeče a jsou vhodné při nevolnosti v těhotenství. Regulují krevní tlak, zlepšují činnost trávicí soustavy, chrání játra a ledviny, ale mají i antistresové či detoxikační účinky. Konzumace topinamburů a batátů spolu s dalšími potravinami bohatými na betakaroten může preventivně působit proti některým druhům kožní rakoviny.

Jak se k nim chovat v naší kuchyni?

Topinambury se kartáčkem pod tekoucí vodou očistí a buď se konzumují celé, nebo se nastrouhají a smíchají s jinou zeleninou. Také je možné z nich v elektrickém odšťavňovači připravit šťávu, kterou je však nutné kombinovat s mrkvovou šťávou v poměru 1 : 1 a pít po malých doušcích.

Můžeme je však také vařit, dusit, opékat, zapékat, smažit. Lze je také použít syrové do salátů. Při jejich přípravě je však dobré mít na paměti jejich nasládlou chuť s oříškovou příchutí.

Tip!

  • Ze syrových topinambur je výborný salát s jablky, hruškami, vlašskými  ořechy,  rozinkami, medem a jogurtem. Jako koření je vhodný strouhaný muškátový oříšek
  • Z vařených hlíz se připravuje podobný salát jak komu chutná bramborový.

Topinambury s rajčaty O,Bn

 

 

Na másle osmahneme nakrájenou cibuli a česnek, přidáme půl kila na kostky nakrájených topinamburů, bazalku, osolíme, opepříme, maličko podlijeme, podusíme, přidáme půl kila nakrájených rajčat a vše dusíme asi 20 minut. Podáváme jako přílohu k masu. Bn může i posypat strouhaným sýrem.

Napsat komentář