DADAMO DIETA podle krevní skupiny od dr. D'Adamo

12.1.2006 in Dieta podle krevních skupin

Spánek, stres, deprese, únava a jak na to…

Post placeholder image

Bylo prokázáno (mimo jiné i českými vědci), že vliv na usínání má hladina hormonu melatonin (také usínací hormon, hormon usínání atd.) a příjemné probuzení bez únavy má na svědomí rychlost a množství hladiny hormonu kortizol.
Stručně řečeno: bude-li dostatečně ošetřena produkce melatoninu, který se tvoří v noční době (stmívání, tma) a v nerušeném spánku, budete lépe a rychleji usínat.
Zde je patrný další vliv stmívání, šera a tmy na pocit únavy, protože je zahájen cyklus tvorby melatoninu. Proto se v zimním období a v prostorách, kde je pološero a jsou osvětleny pod hranicí teploty světla 6500K (což je parametr denního světla), cítíme unaveni. Další negativní jev je ten, že není vhodné přerušit tvorbu melatoninu, neboť v tento moment může dojít k jeho poklesu či blokování (rozsvícení v místnosti při spánku, tzv. přetažení ve chvíli, kdy máte pocit, že máte jít spát, sledování televize při usínání…) jeho tvorby a to je první a hlavní činitel problému s usínáním a kvalitou spánku.

Probuzení je řízeno rychlostí a množstvím vyplaveného hormonu kortizol. Tento hormon je stimulován jako u dalších živých organismů denním světlem (6500K). Proto je v zimním období problém se vstáváním, protože je nedostatek světla o potřebné intenzitě. Proto by bylo řešením měnit zimní čas na letní ve chvíli, kdy bude zaručen dostatečný světelný tok denního světla. Omezila by se tím únava a zvýšila by se nejen imunitní odolnost organismu (neboť imunita úzce souvisí s dostatečným spánkem a odpočinkem), ale i výkonnost a psychická pohoda.

Jak tedy na to?

U klientů v USA není problém aplikovat Melatonin 2-5mg po dobu 4 až 6 týdnů, podávaný večer a 1-3 mg Methylcobalamin podávaný ihned s probuzením za podpory dostatečného osvětlení. Kombinace osvětlení a Methylcobalaminu je nadmíru produktivní a je velice účinná.

Klienti ve Velké Británii si mohou Melatonin vyzvednout pouze v lékárně a pouze na lékařský předpis.

V České republice  není podávání Melatoninu mimo lékařskou praxi dovoleno.

Vedle užívání těchto dvou preparátů, je třeba vytvořit si dostatečně vyhovující prostředí pro spánek, je-li to možné. Např.: zamezit vstupu nočního osvětlení z ulice do oken ložnice, před usínáním rozhodně v ložnici vyvětrat, snížit pokojovou teplotu, pokud usínáte s televizí, prosím, vynechte tento nesprávný rituál a spát do postele choďte až ve chcíli, kdy se skutečně cítíte unaveni. Pokud neusnete do 20 minut, vstaňte a snažte se unavit nenamáhavou činností, např.: čtení u sice dostatečného, ale přesto omezeného osvětlení. Ve večerních hodinách již nekonzumujte povzbuzující prostředky typu kofein, alkohol či černá káva a čaj. Využívejte výhody aromaterapie…

Pokud se pohybujete v polotemných místech, budete se cítit rovněž unaveni, proto si zajistěte dostatek osvětlení, např. už 2 zářivky bílého světla, vyvolávají pocit denního světla…

Mimo podávání Methylcobalaminu ráno, je vhodné aplikovat současně i protokol péče o játra, detoxikaci organismu a antistresový protokol.

Je prokázáno, že za depresí je únava a je dokázáno, že únavu způsobuje mj. i špatný a nekvalitní spánek. A usínání i vstávání je skutečně otázkou chemie, kterou můžete ovlivnit sami.
By browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree