Lymfatická masáž

Celá řada masážních salonů a relaxačních center nabízí různé druhy masáží, včetně strojových lymfatických. Osobně jsem řesvědčen, že zádná strojová lymfytická masáž nemůže nahradit ruční lymfatickou masáž. Stroj nedokáže rozpoznat jemné rozdíly v masírovaných částech lidského těla, jak je toho schopna jemná ruka zkušeného maséra. 

Lymfatická masáž patří mezi jemné a pomalé masážní techniky, při kterých je tělo zbavováno přebytečné vody i odpadních látek. Tato jemná hmatová technika ovlivňuje lymfatický systém. Vedlejšími účinky lymfatické masáže je zahájení procesu odstranění problémů s celulitou a formování probémových partií těla. Po několika masážích také dochází ke zlepšení kvality pleti i vlasů a odlehčení Vášeho imunitního systému.

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému člověka. Je to vlastně "přirozený odpadní systém" v lidském organismu, který odstraňuje jedovaté odpady, které vznikají při funkci organismu, nebo do něj vnikají z vnějšího, ekologicky zatíženého prostředí vzduchem a potravinami.

Lymfatický oběh se velmi podobá oběhu krevnímu, je však mnohonásobně jemnější. Jeho součástí jsou lymfatické cesty, mízní uzliny a z funkce vnitřních orgánů, hlavně střevo a slezina.

Je-li organismus přetížen, toxické látky se v něm hromadí. Zátížení lymfatického systému se většinou nejprve projevuje nenápadnou únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, lítek, stehen a nakonec i otoky v břišní krajině. Tyto příznaky jsou často přisuzovany otylosti a sklonu k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému. Odpadní látky se ukládají do mezibuněčného systému, ledviny je obtížně filtrují, tělo se postupně zavodňuje a poznenáhlu vzniká lymfatický otok. Manuální lymfodrenáž je tedy důležitá především z hlediska prevence vzniku lymfatických otoků, při detoxikaci těla, podpoře imunitního systému a dobře působí při problémech s celulitou.


Jak lymfatická masáž probíhá?

Lidé v západním světě jsou zvyklí vše brát rychle a netrpělivě. U lymfatických masáží však není možné masáž zkrátit bez oslabení jejich účinků. Hodinová lymfomasáž je vhodná jen jako částečná, udržovací. Během krátké hodinové návštěvy není masérem možné stimulovat lymfatické cesty v celém těle, ani rozvést nahromaděnou lymfu v lymfatických cestách končetin, nebo v trupu. Lymfatický otok se tedy pouze částečně uvolní, případně přesune na jiné místo v těle. Proto je maximálně vhodné a prakticky nutné jako prvotní absolvovat vždy kompletní masážní proceduru.

Jednorázová lymfatická masáž se naprosto míjí s požadovaným účinkem a nenaplní Vaše očekávání. 

Díky zemské gravitaci je nejvíce lyfatickými otoky postižena dolní polovina těla a kvůli ženským pohlavním hormonům trpí tímto problémem především ženy. To však neznamená, že by se tento problém vyhýbal mužům. Bohužel tomu tak není! Při dnešním způsobu života patrně neexistuje člověk, který by nepotřeboval pročistit a uvolnit tělo. Manuální lymfodrenáž je vhodný a příjemný způsob jak začít s celkovou detoxikací těla.

Lymfatickou masáž je tedy vhodné provádět minimálně v šesti dvouhodinových cyklech – jako celkovou manuální lymfomasáž. V dalším období je doporučeno manuální lymfomasáž provádět jedenkrát za měsíc. Při těchto dalších udržovacích masážích je možné zaměřit se individuálně na příslušnou problémovou část těla a doba masáže může být jednu hodinu.

Manuální lymfatická masáž začíná vždy uvolněním lymfatických cest hlavy, krku a horní části hrudníku. Tato úvodní část je vždy společná pro lymfatickou masáž horní i dolní poloviny těla, ale je nutné ji provádět i při celkové lymfatické masáži těla.

Po úvodní část je možné pčejít i na dílčí lymfatické masáže při pocitu otoku konkretních částí těla.

Manuální lymfatické masáže prováděné lokálně:
manuální lymfatická masáž horní poloviny těla podporuje zlepšení vzhledu kůže krku a dekoltu, odstraňuje lymfatické otoky v podpaží. Její velmi jemná forma je vhodná i pro těhotné a kojící ženy, kdy podporuje kojení.

lymfatická masáž dolní poloviny těla je ideální ke snížení celulity a k úbytku objemu stehen a hýždí, zlepšuje pocit studených a těžkých nohou a otoky dolních končetin.

lymfatická masáž zad zmírňuje problémy s bederní pá
teří, pomáhá léčit akné a v jemné podobě podporuje i hojení ran


manuální lymfatická masáž hlavy a obličeje snižuje, případně odstraňuje bolesti hlavy je vhodná proti migrénám. V mnoha případech pomáhá při chronické rýmě a má výrazný kosmetický efekt – pročišťuje pleť a zmenšuje otoky ve tváři a v oblasti očí.

V den lymfatické masáže je nutné se vyvarovat fyzické i psychické zátěže, nepožívat alkohol, omezit kávu a také maso, aby se vytvořila rezerva pro funkci ledvin pro odbourávání uvolněných odpadních látek a solí. V průběhu každé lymfatické masáže Vám budou v relaxačním centru podávány nápoje a bylinné čaje, které podpoří očistu organismu.

Po masáži si podle Vašeho uvážení můžete odpočinou na relaxačním lehátku, nebo v relaxační místnosti v čajovně.


Trocha teorie:
Lymfatický systém a krevní oběh, jsou dva oběhové systémy, které existují vedle sebe. Na rozdíl od krevního systému nemá lymfatický systém svůj hnací mechanismus, jakým je pro krevní oběh srdce.
Tekutina – lymfa – se pohybuje v lymfatických cévách a kapilárách pomocí stahování kosterních svalů.
Lymfatické cévy jsou ve většině orgánu těla a slouží k odvodu odpadních látek, které při nahromadění vytvolávají otoky.
Lymfa se filtruje v lymfatických uzlinách, kde probíhá řada imunitních reakcí, tvorba protilátek a likvidace choroboplodných zárodků, toxinů a mrtvých bakterii.


Pozitivní účinky ruční lymfatické masáže: 

– metoda je prospěšná u akutních stavů, včetně poúrazových
– rychlejší regenerace poškozených tkání
– zrychlení toku lymfy v organizmu a odvod škodlivých látek z těla při chronických infekcích přispívá k rychlejší regeneraci organismu (pro souvislost lymfatického a imunního systému)
– pomoc při akné
– vyprazdňování tukových buněk – co má za následek snižování hmotnosti
– odstraňování celulity a zlepšení kvality kůže
– zmenšení otoků
– zvýšení imunity
– můžeme odstranit nachlazení, alergie
– po úrazech urychlení vstřebávání hematomů
– upravuje rovnováhu v hormonálním systému
– upravuje rovnováhu a množství tekutin
– uvolnění a relaxaci organizmu
– má vliv na stres a emoce
– nejúspěšnější je u všech případů lymfoedémů a otoků
– upravuje činnost srdce, ledvin, střev a dlaších vnitřních orgánů člověka


Po ruční lymfatické masáži může nastat reakce organizmu v podobě:
– zvýšené únavy nebo naopak aktivity
– pocitu sucha v ústech
– bolestech hlavy
– častého močení (odvod škodlivin vyloučených cestou ledvin)
– prodloužení a zintenzivnění menstruace u žen


Lymfatické masáže se nesmí provádět: 
– u lidí s diagnózou RAKOVINA
– na končetinách s křečovými žilami
– při zánětu žil a trombóze

Napsat komentář