DADAMO DIETA podle krevní skupiny od dr. D'Adamo

11.4.2008 in Dieta podle krevních skupin

Jak přistupovat k výživě podle krevních skupin

Post placeholder image

Abyste byli úspěšní, dovolte mi, abych připomenul, co píši v publikacích, sděluji svým klientům, učím své studenty… Rád bych Vám doporučil, jak přistupovat k výživě podle krevní skupiny.

Buďte otevření a flexibilní. Nauka o výživě podle krevních skupin nemá pouze jednu dimenzi. Ve své podstatě to je věda o rozdílech, proto musí vycházet z toho, že ne všechno, se dá zařadit do čtyř skupin – kategorií. Buďte otevření a opatrní. Nenahrazujte jedno dogma druhým. Žít v souladu se svou krevní skupinou, začněte postupně, ne překotně a rychle. Zkoušejte to, co Vám vyhovuje. Klíčem k úspěšné aplikaci výživy podle krevní skupiny je rovnováha.
Když se výživa podle krevní skupiny stala populární, byl jsem zaplaven množstvím dopisů od zmatených čtenářů mých publikací, kteří rozpitvávali každé sousto, které mířilo do úst. Měli obavy, že každá odchylka od předepsané výživy, každá špetka skořice, ostrá omáčka nebo hořčice, vpraví do krve armádu nepřátelských lektinů, které budou shlukovat vše co je v dosahu. Taková je mentalita vyznavače klasické, kontraproduktivní výživy. Smyslem výživy podle krevní skupiny není se stresovat a obávat se, že se poškodíte nějakým nepřátelským jídlem. Smyslem této výživy je, docílit synchronizované rovnováhy mezi svým genetickým odkazem a zdravými stravovacími návyky. Pokud jste zdraví, pak si můžete dovolit větší toleranci, pokud si to situace nebo chuť žádá…
Mám krevní skupinu A a celý život miluji tofu. Také jsem si je dopřával hojně, ale před 12ti lety, jsem přišel na chuť receptu mé ženy Marty: zelné listy plněné masem. A věřte mi, chutná mi každý kousek tohoto lahodného jídla. Dostávám mnoho dopisů od lidí, kteří mají problém s nějakou konkrétní potravinou nebo ji naopak vyzdvihují například že: skupina A nesnáší arašídy, krevní skupina O rozhodně nemůže jíst tmavá masa, kuřecí nesmí chybět u skupiny B a podobně.
Vždy existují alternativy. To, co nám dává do ruky řídící nástroj, je naše schopnost porozumět těmto alternativám a správně s nimi zacházet.

Buďte skeptičtí k závěrům redukcionistů. Spojitost mezi krevní skupinou a nemocí není jednoduchá otázka příčiny a důsledku. Onemocnění srdce může mít krevní skupina A,B,AB i O. Rozdíl je pouze v tom, jakou cestou se k tomuto onemocnění dopracujeme a po jaké cestě se vrátíme zpět ke zdraví. Většina nemocí je multifaktoriální povahy. To znamená, že existuje několik faktorů, které jsou součinné při jejím vzniku a rozvoji. Neocenitelnou vlastností nauky o krevních skupinách, je její schopnost předvídat faktory, které jsou pro Vás nejrizikovější. Otázka rizikových faktorů a jejich posuzování je pro mnoho lidí matoucí. Zdá se, že jazyk konvenční medicíny v sobě nese otisk toho, že mezi rizikovým faktorm a chorobou je přímý vztah. Příčina a důsledek. Například: “Kouření způsobuje rakovinu” nebo “stres způsobuje vysoký tlak”. Když se zmiňujeme o rizikových faktorech, nemyslíme tím, že mít nějakou konkrétní krevní skupinu je samo o sobě rizikovým faktorem pro nějakou chorobu. Zvýšené riziko pro nějakou nemoc, může vzniknout pouze v kombinaci s dalšími faktory, například špatnou výživou, stresem (distresem) nebo prostředím (práce, domov, okolí). Pouze v kombinacích se zvyšuje riziko vzniku určité nemoci. Dávejte si pozor na tvrzení typu: “spotřeba masa zvyšuje toxicitu” nebo “všechny sacharidy se mění na tuk”. Jde o zjednodušování, které má na člověka takový vliv, že se pak rozhoduje na základě strachu. To není dobře, pak vznikají složité psychické bloky, které se odrazí na fyzické úrovni – mentální anorexie a pod. Z našich známých mechanismů krevních skupin vyplývá ještě jeden důležitý fakt týkající se rizikových faktorů. Rizikové faktory nelze zobecňovat, nelze je tlačit na nějakou úroveň druhovosti. Současná lékařská věda má tendenci vidět jen jeden jediný rizikový faktor, který se hodí na všechno. To ovšem není odrazem reality variací, které jsou na dosah očí…
Nauka o krevních skupinách nám dává příležitost podívat se na věci z jiné perspektivy. Aplikujeme-li spojení krevní skupiny s patofyziologií určité nemoci, pak jsme schopni zahájit šetření. Posoudíme rizikové faktory v novém kontextu, propočítáme variace v lidské fyziologii a zformujeme léčebné metody, které jdou přímo k jádru náchylnosti.
Abyste maximalizovali efektivitu návodů pro krevní skupinu, potřebujete se vzdělat. Naučte se všemu, co souvisí s jednotlivými variacemi, které tvoří Váš individuální profil – krevní skupina, stav sekretotvorství, rodinná anamnéza, zdravotní stav a životní styl. Buďte podezřívaví k prohlášením, která “platí pro každého”…

Dopřejte si čas. Chronická onemocnění se vyvíjí celá desetiletí. Každý návod, který slibuje rychlá a bezpracná řešení, berte nanejvýš podezíravě. Systém krevních skupin není jen výživa. Je to klíč a návod k životnímu stylu.

Nečekejte, že za Vás všechno vyřeší krevní skupina. I když se bude nakrásně řídit mými doporučeními nebo doporučeními mých studentů, stejně Vám to nepomůže, když budete žít nebo pracovat v karcinogením prostředí. Budete-li žít v rodině, kde je praktikováno násilí, utrpíte fyzické i psychické trauma, ať se budete stravovat jakkoliv. Máte-li těsné boty, budou Vás bolet nohy. Je třeba se o sebe postarat zcela kompletně, o celé svoje já. Jsou určité praktické strategie, které se hodí pro každého, nehledě na krevní skupinu. Prvním krokem k jakémukoliv zdravému programu je vytvořit si kalendář monitoringu. Zásadním předpokladem dobrého zdraví jsou navíc pravidelné návštěvy u dentisty a správná ústní hygiena. To a více se dozvíte u certifikovaných odborníků z IfHI nebo iR4YT v ČR a SR.

Přeji Vám, abyste získali pevnější zdraví, silnější imunitu, přirozenou vitalitu a nezměrnou radost ze života.
Spolu toho můžeme dosáhnout!

Váš Peter James D’Adamo, ND, PhD
Čestný člen R4YT o.s. ČRBy browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree