Úvodní stránka Fóra Často kladené dotazy – Poradna genodietologie Dotazy na Damiana Strava u dvouletého dítěte s ekzemem

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel admin a poslední změna proběhla před 10 roky a 9 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #2622
   Mácová Lenka
   Účastník

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, bylo mi doporučeno výživovou specialistkou na základě vyšetření krve, abych své dvouleté dítě trpící lehkou formou atopického ekzému začala stravovat podle její krevní skupiny 0. Dostala jsem seznam potravin, doporučení vyloučit cukry a zejména pšenici a mléčné výrobky. A to je vše.
   Přesto nevím, zda je opravdu pro takto malé dítě vhodné čistě jen dodržovat seznamy a vyloučit nevhodné potraviny, mohl by ste mi – samozřejmě za poplatek – udělat seznam potravin na míru tomu, že jde o malé dítě – které např. nesní kromě nastrouhané mrkve žádnou syrovou zeleninu a s vařenou to není o moc lepší – a s ohledem na to, že má ekzém? Pokud ano, seženu někde na vás kontakt?
   Na těchto stránkách se opravdu nevyznám. A také jsem se zaregistrovala a chtěla stáhnout seznam potravin – ten obecný, který prý je zdarma, ale nemohu se k němu nějak dopracovat – dáte návod, kde je?
   Moc děkuji.

  • #2623
   admin
   Správce

   dobrý den,
   nevím, jaký seznam potravin jste obdržela, rozhodně by mě to zajímalo, zrovna jako i jméno dané specialistky, protože není-li certifikována, nemůže poskytovat poradenství v tomto oboru.

   Seznam potravin na míru, to jde u genotypové výživy, která se ale nespecializuje, jako výživa podle krevní skupiny, na specifická onemocnění dané krevní skupiny.
   Výživa podle krevní skupiny je pro děti vhodná od zavedení tuhé stravy do výživy.
   Krevní typ 0 se má vyvavrovat zejména pšenici, ale tu nahradí špaldou, která je stravitelná díky tomu, že není komerčně zpracována jako klasické mouky z pšenice. Zůstává bohatá na vitamíny, je to hrubá vláknina, která napomáhá čištění střeva. Další potravina je brambor, čočka, kukuřice, arašídy…
   Pšenice bývá zdrojem potíží s oslabením imunity, mléko kravské pak zpomaluje metabolismus a zahleňuje organismus, což zpomaluje hojící procesy. Jogurt, je-li originální (Hollandia bílá) je dobrým zdrojem potřebného u krevní skupiny 0. Nezapomínejme, že vápník najdeme i v jiných, lépe stravitelných potravinách, proto není důvod k mylným obavám o deficitu vápníku (např. řasa Maerl je nejčistší zdroj vápníku apod..) a proč nesmí zeleninu? Jasně že ne každou, ale 30% jídelníčku je minimum:-)
   Zdroj energie je v živočišné bílkovině, ale současně potřebuje nulka zapřáhnout do fyzických i mentálních aktivit.
   Exzém je možno získat z mnoha důvodů, je třeba vědět více, působení okolí, rodinná anamnéza atd.

   Kontakt je uveden ve spodní části stránek po přihlášení.
   Seznam potravin je zdarma dostupný na oficiálních stránkách dadamo.com, v české verzi je ke stažení prostřednictvím katalogu SEZNAM POTRAVIN. Objednávku uhradíte a seznam obdržíte po přijetí prostředků na náš účet.

   Damian

  • #2629
   Mácová Lenka
   Účastník

   Seznam jsem obdržela na takovém letáčku, jako zdroj jsou uvedeny knihy D’Adamo, ze zadní strany je reklama na Medica publishing a jejich knihy a na výživovové doplnky Pavly Močilové CaliVita. Byli jsme v Brně u Mudr. Jany Jelínkové.
   Mimochodem ještě jsem se k těm výživovým doplnkům chtěla zeptat, bylo nám doporučeno brát chlorofyl v tekuté formě, který je vyrobený z vojtěšky, a zde jsem se dozvěděla, že vojtěška pro skupinu O není vhodná, nevadí to?
   Ten seznam potravin na míru tedy asi ne, ale myslíte, že by pro mě bylo vhodné si u vás objednat ten senam potravin podle krevní skupiny, který zohlednuje alergie? Ekzém máme v rodinné anamnéze, i když její rodiče ekzém ani jinou alergii nemají, ale babička ano a dále v širší rodině také. Objevil se u ní už v 5 měsícíh, kdy byla plně kojená, dle mého názoru má rodinné zázemí stabilní a klidné.
   Jogurt by tedy občas mohla? Ona je totiž miluje a na tom seznamu co mám, je nedoporučený. S nahrazením pšenice se teprve vyrovnávám, budu muset koupit domácí pekárnu. S těmi brambory mám tedy taky problém, jsou u nás na jídelníčku hodně. Zeleninu samozřejmě může, problém je v tom, že ona ji nechce! Přestože od malinka byla na zelenině a polévkách, tak má ted období, kdy prostě odmítá jíst polévky a syrová zelenina jí nechutná – zkouším kdeco, jdu příkladem, sama se zeleninou cpu hodně, ale nevím, jak malé dítě přinutit sníst něco, co nechce. Jediné co jí chutná je nastrouhaná mrkev a občas koupím okurek, ještě sní vařený špenát. Jinak je to bída.
   Děkuji za odpovědi.
   Lenka

  • #2632
   admin
   Správce

   Calivita…. stálý potížista. děkuji za info.
   Vadí, když produkt obsahující nevhodnou, resp. VYVARUJTE se složku, doporučuje pseudoodborník na krevní skupiny:-(
   Jogurt hollandia bílý ano, případně dodejte mražené nebo čerstvé ovoce, ale i bílý se dá jíst 🙂
   Nahraazení pšenice špaldou je nejjednodušší a nejlepší řešení, jen nevím, jak vyjde v pekárně, dejte vědět:-) Brabory jsou problém, vzhledem k kultuře našeho jídelníčku… Rýže, Jáhly a další varianty jsou náhražkou bramborů, problém je veřejné stravování.
   Zelenina se dá podávat jako šťáva. Je dobré sledovat, zda jí nečiní zelenina, kterou odmítá, nějakou potíž nebo to je jen ohrnutý nosík nad chutí:-)
   Seznam potravin Vám pošlu.
   Pošlete mi na e-mail damian(zavináč)dadamo.cz info o tom ekzému, situace, kdy se objevuje (více většinou za mrazů, v suchém prostředí nebo v určitých místech pobytu) kde se nalézá, jak a čím byl ošetřován, léčen, zmiňte se prosím o alergiích, je-li možno vyfotit danou oblast, pak přiložte fotografii. pošlu Vám pár typů, jak omezit tvorbu ekzému, snad na něco společně přijdeme:-)

   U krevní skupiny 0 je třeba přechod na výživu BTD postupně, systémem vyjmout jednu potravinu VYVARUJTE SE a nahradit dosud neužívanou potravinou PROSPĚŠNÁ v týdenním rytmu.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.