• Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel meggi a poslední změna proběhla před 14 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
  • Autor
      Jaroslav
      Účastník

Potřeboval bych poradit, jak postupovat ve výživě dle krevních skupin u dětí? Mám dva kluky ve věku 12 a 15 let. Oba dva jsou ve věku, kdy potřebují energetický přísun ( navíc aktivně sportují ).
      Sám jsem na této výživě cca dva měsíce a nemohu si výsledky vynachválit ( velký ubytek váhy, návrat energie, snížení potřeby deního jídla na cca třetinu, klidný spánek, srovnání tlaku, který jsem měl již na hranicí léčení, a td).

Děkuji Jarda[color=#FF6600][/color]

meggi
      Účastník

Dobrý den Jardo,
      taky jsem zvědavá, co na to Damian napíše. 😉 Nevím, co se říká v knize "Eat right your baby", ale synkovi od 7.měsíce života prostě jen nedávám nevhodné potraviny, jinak jsem se nikde o jeho výživě neradila. Taky proto, že výživa dle skupiny B je téměř totožná se zdravou výživou doporučovanou pro děti odborníky na výživu (z masa králík, krůta, telecí, z olejů olivový, hodně ovoce a zeleniny, z obilovin jáhly, špalda, oves..). Synek výborně prospívá, nemá žádné zdravotní problémy a nebývá nemocný. Damian asi bude potřebovat vědět, jaké skupiny jsou Vaše děti, hlavně kvůli vhodnosti mléka a mléčných výrobků a příp. jejich náhrady… 🙂
      P.S. Jinak máte úplnou pravdu, snížení spotřeby deního jídla je při téhle výživě neuvěřitelné… B)

meggi
      Účastník

Damiane, když budete odpovídat k tomuhle tématu, můžete mi připsat, čemu vadí u dětí Bs brokolice, špenát a červená řepa, že mají omezení až od 12.měsíce věku (resp.řepa od 9-12)? Tehdy jsem o tomhle upozornění nevěděla. Řídila jsem se tím, že tyhle zeleniny jsou u nás doporučovány zavádět dětem už daleko dříve jako lehce stravitelné a zdravé. Co to u dítěte B negativně ovlivňuje? Zajímavé na tom ale je, že ještě k tomu brokolice a červená řepa jsou pro B prospěšné. :blink:

chipushit
      Účastník

Dcera má dvouletého syna, snažila jsem se jí přemluvit na výživu. Nevím, jakou má skupinu vnouček,může mít jen A nebo 0, spíše bych hádala na 0.
      Nechce, prý to u takto malých dětí nemá cenu.
      Přitom ona sama ji drží instinktivně. Vyhýbá se nevhodným potravinám s tím, že jí nechutnají.

meggi
      Účastník

Nevím teď kde jsem to četla, ale prý u dětí 0 a A se do 3 let věku tahle výživa nedoporučuje z důvodu potřeby mléčných výrobků, které tyhle skupiny mají výrazně omezené (Damian upřesní). Ale zase to neznamená, že se nedají "vyhodit" ze stravy dítěte všechny ostatní nevhodné potraviny a nahradit je vhodnými. Záleží na každém rodiči – a taky na finančních možnostech. :dry: Kdybych měla dítě nulku, radši šetřím všude jinde, ale dopřeju mu kozí sýry, mozzarellu, sójové, rýžové mléko. Áčka můžou navíc i jogurt a jiné, takže by se to asi dalo zvládnout bez problémů. Je to ale jen můj názor, vím, že každý tu možnost nemá, nebo se třeba bojí dítěti zavést výživu podle krevní skupiny, aby neriskoval, že mu pak budou chybět některé živiny. :unsure:
      P.S. Nevšimla jsem si, že tahle diskuze je v technických dotazech, asi opět prosím admina o přesun do "Jezte správně!. 🙂

Damian
      Správce

Dobrý den, Jardo,
      co se týká výživy dle krevních typů – skupin – a dětí, jak píše Meggi, stačí v první fázi se vyhýbat nevhodným potravinám a je-li to nutné, nahradit tyto potraviny potravinami vhodnými či neutrálními. Tam, kde to není možné je vhodné doplnit výživu o potravní doplňky, které mají za úkol zkvalitnit výživu a dodat složky, které výživa neobsahuje.
      Pravda je, že je dobré znát krevní skupinu, pokud není známa, není problém si tuto, pro potřeby BTD, určit sám či na schůzce s BTD poradcem či terapeutem (cena kolem 180 – 226,- Kč, na schůzce je toto vyšetření prováděno zdarma v rámci placené konzultace).

Meggi,
      co se týče Vašeho dotazu, proč se některé potraviny nasazujé do výživy dětí různě, někdy až v roce atd…
      Např.: Brokolice je nevhodná pro její zpomalení vstřebávání jódu pro děti a osoby trpící strumou či poruchami štítné žlázy, špenát a červená řepa jsou poněkud močopudnější a současně špenát je jednak projímavý a jednak nám trošku díky kyselině šťavelové, zatěžuje ledviny. Proto se některé potraviny doporučují až od určitého věku dítěte, kdy lze obecně předpokládat schopnost lépe se vypořádat s některými nástrahami;)

Co se týká omezení BTD od 0 do 3 let z důvodů absence mléka…. jedná se skutečně o přežitek. Mléko si může dát i O, záleží pouze na toleranci a přínosu této potraviny konkrétně u O. Hůře se zde hojí záněty, zvyšuje se zahleněnost a současně se přibírá na váze, ale nemusí to být pravidlem. Mléko u 0 zvyšuje kyselost, což na druhé straně působí potíže s chrupavkami a pohybovým aparátem. Takže otázkou zůstává hodnota-přínos ze získaného Vápníku versus potíže s klouby či zuby… Je na každém, aby se rozhodl zda bude užívat mléko, které není vhodné anebo zda bude užívat vápník z řas a to buď konzumací řas nebo ve formě doplňku. Navíc Vápník skutečně není pouze v mléce…
      Rozhodně strava by měla akceptovat DDD (denní doporučené dávky vitamínů, minerálů a stopových prvků), skladbu tuků, sacharidů a bílkovin ve stanoveném poměru a zohlednit kvalitu fyzické aktivity vůči příjmu energie… Tolik základní kámen pro úspěch ve správné výživě. Výživa dětí je vždy na rodičích, ale u nemocných dětí, by se měl vyjádřit k výživovým omezením také lékař.

Strašák, že BTD omezuje přísun nutných látek a poškozuje tak zdraví, není na místě, protože přísun potravy omezujeme každý sám na základě svého uvážení. BTD pouze upřesňuje, které potraviny jsou hůře akceptovány jednotlivými krevními skupinami a které je vhodné naopak více preferovat. Případné deficity ze stravy se řeší (nejen v BTD ale v hojnější míře v klasické výživě), potravními doplňky. Nedokáži si představit, že bych měl vypít denně minimálně 750ml mléka kvůli DDD Vápníku, to by byla moje smrt:)

Snad jsem odpověděl, kdyby ne, ptejte se dál.
      Hezký den

Příspěvek editován: Damian, v: 10.11.2006 16:03

meggi
      Účastník

Damiane, naprosto souhlasím. 🙂 Pro dítě 0,A bych se snažila zjistit, v čem všem je výrazněji zastoupený vápník a snažila se ho dodávat do organizmu z těchto zdrojů, když je omezeno mléko a sýry. Taky si myslím, že při BTD může dávat rodič dítku bez větších problémů pestrou stravu výhradně z prospěšných+neutrálních potravin, ve kterých jsou zastoupeny potřebné živiny. Pokud to ale rodič vysloveně nefláká – pak může nastat u dítka podvýživa. :unsure: Třeba když rodiče dávají dítku 0 jako přílohu pořád dokola jen rýži, protože si vyčtou, že brambory nemůže. A přitom by měli zařazovat kvůli různorodosti živin a obohacení jídelníčku i pohanku, oves, jáhly, amarant, žito, špaldu, sójové pečivo apod. Přestože jsou všechny obiloviny pro 0 neutrální, je v nich alespoň z hlediska vitaminů, minerálů, stopových prvků zastoupeno vždy něco jiného, užitečného pro pestrou výživu. Já proto taky zařazuji celý čas i všechny možné neutrální potraviny pro B, aby nebyla strava jednotvárná pouze z prospěšných potravin… B)

meggi
      Účastník

Damiane, naprosto souhlasím. 🙂 Pro dítě 0,A bych se snažila zjistit, v čem všem je výrazněji zastoupený vápník a snažila se ho dodávat do organizmu z těchto zdrojů, když je omezeno mléko a sýry. Taky si myslím, že při BTD může dávat rodič dítku bez větších problémů pestrou stravu výhradně z prospěšných+neutrálních potravin, ve kterých jsou zastoupeny potřebné živiny. Pokud to ale rodič vysloveně nefláká – pak může nastat u dítka podvýživa. :unsure: Třeba když rodiče dávají dítku 0 jako přílohu pořád dokola jen rýži, protože si vyčtou, že brambory nemůže. A přitom by měli zařazovat kvůli různorodosti živin a obohacení jídelníčku i pohanku, oves, jáhly, amarant, žito, špaldu, sójové pečivo apod. Přestože jsou všechny obiloviny pro 0 neutrální, je v nich alespoň z hlediska vitaminů, minerálů, stopových prvků zastoupeno vždy něco jiného, užitečného pro pestrou výživu. Já proto taky zařazuji celý čas i všechny možné neutrální potraviny pro B, aby nebyla strava jednotvárná pouze z prospěšných potravin… B)

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.