#589
Damian
Správce

[quote]Dobrý den, protože jsem Vaší odpovědi nerozuměla (a stále nerozumím), začala jsem hledat další informace. Koupila jsem si knihu, hledala jsem na originálních stránkách DR.D’Adamo a musím říct, že z toho všeho nejsem moudrá. Teorie výživy podle krevních skupin mě zaujala a nadchla, připadalo mi to velmi logické a pravděpodobné. Ale nacházím nesrovnalosti. V knize je např. krůtí maso uvedené jen ve skupině neutrální. Ve skupině nevhodných je uveden lepek, ale je prospěšná špalda, oves, ječmen-neutrální. Neutrání je graham a semolina. Ve všech těchto věcech smozřejmě lepek je. Dávky ovoce a zeleniny jsou tam denní ne týdenní jako ve Vašich seznamech. Med u Vás uváděn jako neutrální pro obě B ale pak v receptu "rýžové koláčky s medem" píšete, že nevyměšovači ho nemohou. Jak to je? [/quote]

Dobrý den,
ke krůtímu masu:
Krůtí maso je pro B typ neutrální. Jak pro vyměšovače, tak pro nevyměšovače.
Co se týká zařazení potraviny do programu výživy, záleží na tom, zda se jedná o výživu zdravého jedince – program 1 nebo o osobu trpící chronickou či dočasnou nemocí – program 2.
Jako neutrální potravina, může být samozřejmě nasazena do obou programů, ale v každém zastupuje jiný účinek. Nicméně, lze tuto potravinu užívat bez významného vlivu na zdraví z hlediska BTD (Blood Type Diet).
Gluten – lepek:
V TYPEbase4 – oficiální databázi testovaných produktů – je uvedena glutenová pšeničná mouka – tj. mouka, která gluten obsahuje, ale nikoliv samostatný lepek – gluten. Princip BTD se především opírá o působení lektinů na krevní buňky a zažívací systém (lektin – součást některých bílkovin). Gluten je alergen. Nejedná se v tomto případě o bezlepkovou dietu – výživu, ale o působení lektinu pšenice (mouky obsahující gluten) na daný krevní typ. Mohou se tedy objevit i potraviny, které obsahují gluten v seznamu neutrálních či prospěšných potravin. Upozornění na gluten – lepek u tohoto jídla je pak orientační pro osoby alergické na gluten – lepek. Další skutečností u obilovin je ta, že zrno se zpracovává mletím, drcením atp., kdy v každé fázi je složení této potraviny jiné a obsahuje v daný moment určité složky. Pro BTD je rozhodující vždy možná modifikace našeho systému působením nevhodných lektinů. Pokud tedy je v knize v seznamu samostatně lepek, prosím, napište ve které (název, vydavatele, autor, rok vydání). Děkuji.
Dávky:
Kniha se píše v danou dobu, kdy se zohledňují aktuální poznatky ve výživě BTD. To ale neznamená, že se např.: v ČR dozvíte tyto novinky tak, jak byly vydány v časové posloupnosti. U nás jsou knihy vydávány napřeskáčku a tak se může stát, že se budete snažit pochopit knihu, která nemusí s některými údaji uváděnými na oficiálních stránkách nutně souhlasit. Proto je vhodné navštívit oficiální server a dotázat se. Kniha je překládána a záleží vždy na znalostech překladatele. Califonia fitness si nedala moc práce s překladem. Jejím cílem bylo pouze reagovat na módní výstřelek jako je hubnutí a uvedla tuto výživu v tomto světle. Chybně samozřejmě. Cílem společnosti California fitness je pouze prodej svých potravních doplňků a v době, kdy vydala California fitness tuto knihu u nás, měla za cíl pouze podpořit prodej svého produktů, který za zády Dr.D’Adamo vydávali za jeho produkt. Tyto produkty samozřejmě nemají nic společného s Dr.D’Adamo, BTD a NAP, Inc. Cílem a posláním ABO Clinic je plný a ucelený servis pro příznivce výživy dle krevních typů. Mezi jednu ze služeb je bezplatná internetová poradna a škola v oblasti aplikace výživy a přírodní medicíny BTD.
Rýžové koláčky:
Děkuji za připomínku, která je na místě. Při psaní receptu mi vypadlo písmeno A, což vyvolalo Vaší správnou reakci. Med je nevhodný pro nevyměšovače 0 a AB. Omlouvám se všem Béčkařům, kteří se připravili o lehkou svačinku s medem:)