#678
Damian
Správce

Dobrý den, Jardo,
co se týká výživy dle krevních typů – skupin – a dětí, jak píše Meggi, stačí v první fázi se vyhýbat nevhodným potravinám a je-li to nutné, nahradit tyto potraviny potravinami vhodnými či neutrálními. Tam, kde to není možné je vhodné doplnit výživu o potravní doplňky, které mají za úkol zkvalitnit výživu a dodat složky, které výživa neobsahuje.
Pravda je, že je dobré znát krevní skupinu, pokud není známa, není problém si tuto, pro potřeby BTD, určit sám či na schůzce s BTD poradcem či terapeutem (cena kolem 180 – 226,- Kč, na schůzce je toto vyšetření prováděno zdarma v rámci placené konzultace).

Meggi,
co se týče Vašeho dotazu, proč se některé potraviny nasazujé do výživy dětí různě, někdy až v roce atd…
Např.: Brokolice je nevhodná pro její zpomalení vstřebávání jódu pro děti a osoby trpící strumou či poruchami štítné žlázy, špenát a červená řepa jsou poněkud močopudnější a současně špenát je jednak projímavý a jednak nám trošku díky kyselině šťavelové, zatěžuje ledviny. Proto se některé potraviny doporučují až od určitého věku dítěte, kdy lze obecně předpokládat schopnost lépe se vypořádat s některými nástrahami;)

Co se týká omezení BTD od 0 do 3 let z důvodů absence mléka…. jedná se skutečně o přežitek. Mléko si může dát i O, záleží pouze na toleranci a přínosu této potraviny konkrétně u O. Hůře se zde hojí záněty, zvyšuje se zahleněnost a současně se přibírá na váze, ale nemusí to být pravidlem. Mléko u 0 zvyšuje kyselost, což na druhé straně působí potíže s chrupavkami a pohybovým aparátem. Takže otázkou zůstává hodnota-přínos ze získaného Vápníku versus potíže s klouby či zuby… Je na každém, aby se rozhodl zda bude užívat mléko, které není vhodné anebo zda bude užívat vápník z řas a to buď konzumací řas nebo ve formě doplňku. Navíc Vápník skutečně není pouze v mléce…
Rozhodně strava by měla akceptovat DDD (denní doporučené dávky vitamínů, minerálů a stopových prvků), skladbu tuků, sacharidů a bílkovin ve stanoveném poměru a zohlednit kvalitu fyzické aktivity vůči příjmu energie… Tolik základní kámen pro úspěch ve správné výživě. Výživa dětí je vždy na rodičích, ale u nemocných dětí, by se měl vyjádřit k výživovým omezením také lékař.

Strašák, že BTD omezuje přísun nutných látek a poškozuje tak zdraví, není na místě, protože přísun potravy omezujeme každý sám na základě svého uvážení. BTD pouze upřesňuje, které potraviny jsou hůře akceptovány jednotlivými krevními skupinami a které je vhodné naopak více preferovat. Případné deficity ze stravy se řeší (nejen v BTD ale v hojnější míře v klasické výživě), potravními doplňky. Nedokáži si představit, že bych měl vypít denně minimálně 750ml mléka kvůli DDD Vápníku, to by byla moje smrt:)

Snad jsem odpověděl, kdyby ne, ptejte se dál.
Hezký den

Příspěvek editován: Damian, v: 10.11.2006 16:03