#2090
Zuzana Gillernová
Účastník

Tak si právě pročítám některé starší diskuze a právě jsem narazila na tuto o potravinových doplňcích. Po dlouhém bádání na internetu po vhodných levnjších doplňcích stravy musím konstatovat, že najít něco je téměř nad lidské síly (tedy alespoň nad mé 😉 ) Zjistila jsem totiž, že prodejci neuvádí kompletní složení preparátu, takže na to pozor. Několikrát jsem výrobci zaslala dotaz na kompletní složení včetně přidatných látek, někdo odpověděl, někdo ne. Ale zodpovězené dotazy mě téměř vždy šokovaly množstvím přidatných látek. Např. Bioaktivní slim Linie (Pharma Nord)kromě uvedeného složení na internetu obsahoval dalších 7 éček (E460,E64,E553b,E101,E171,E341iii,E470B – možná že pro někoho neškodné, ale na podrobné rozbory všech doplňků tedy nemám sílu:( ).

Za celou tu dobu jsem našla jen 4 preparáty, které mě svým složením uspokojily. Pokud by se někomu hodily – ale mám to probádané JEN PRO skupinu B- tak je to:
1) Api Glukan extra – složení – pyl fermentovaný (perga), citrusový pektin, vitamin C (acerola), Beta-glukan z hlívy ústřičné, rostlinný steran hořečnatý, kvasnicový selen. Je vhodný i pro diabetiky a celiaki. Ale POZOR – teprve od 15.10. je balen do rostlinných želatinových kapslí (do té doby do živočišných) – takže v lékárnách bude určitě ještě nevhodný, nový jen přes výrobce.
2) Beta glukan NATUR (výrobce Natures sro SR – možno zakoupit na lekarna.cz) – složení – Beta glukan (24,120,500) z hlívy ústřičné, mikrokrystalická celulóza (626mg) bramborový škrob (45mg), stearan hořečnatý rostlinný 5mg – i zde mi potvrdili vhodnost pro diabetiky a celiaki.
3) Dále možno použít Pivovarnické kvasnice Pangamin jako zdroj vitaminu B a některých minerállů a Gnosin jako zdroj vitaminu B a ženšenu (při stresu a únavě) -výrobce RAPETO – oba výrobky vhodné opět pro diabetiky a celiaki, ale pro některou skupinu nevhodné vzhledem k obsahu mléčné bílkoviny.

Jinak například probiotika nikde jinde než zde neseženete, tak aby byla vhodná. A můj názor je tedy, že je lepší si trochu připlatit a užívat maximálně vstřebatelné produkty, než do sebe ládovat zbytečná éčka ap. a pro malou míru vstřebatelnosti téměř bez účinku – tedy pokud někdo doplňky vůbec potřebuje – já tedy ano 🙁 – některé zdravotní problémy jsou "žrouti" některých vitamínů a minerálů a to se stravou nedá dohnat. Je škoda, že NAP ve své nabídce nemá dílčí konkrétní vitamíny nebo minerály (až na vápník) – třeba Bkomplex ap.